top of page

MŮJ BLOG

  • Marek Švec

O stylech vedení

O manažerských stylech toho bylo napsáno a školeno již mnoho. Direktivní, demokratický,... Opravdu úspěšný manažer je tak trochu chameleon. Nejenže jsme každý jiný, ale mění se i naše situace. A všem těmto věcem je třeba uzpůsobit svůj styl.


Ke stylům a jejich kombinování si pozveme Františka Nováčka. Františka jsme nabrali do naší firmy z ulice, aniž by o realitách cokoliv znal. František


přišel ze školení Náběr nadžusovaný na zelené vlně. Akorát vůbec netuší, která bije, neví co je KK, možná si pamatuje co je číslo popisné. Franta prostě být v tuto chvíli samostatný ani být nemůže, protože se všechno učí. Tak ho povodíme za ručičku. 


V této situaci je správný styl direktivní. Tedy kdy nováčkovi ukážeme, jak se zapíná Stormm, kam chodit lístečkovat a nováček se učí. Zeptá se jednou, či dvakrát a pak to již zkouší sám. Nováček bude sám rád, že mu ukážete jak se c


o dělá. Pracujeme spolu bok po boku, všechny informace má vždy k dispozici a vedoucí ho vede ve stylu rozkazů.  Nováček ale pod tímto “dozorem” nemá vůbec žádný prostor pro vlastní růst a používání vlastní kreativity. 


Proto podporujme našeho Františka, aby začal růst sám. Tak bude moci rozvinout svůj plný potenciál. kreativitu a motivaci. Je dobré využít další ze stylů. A tím je Konzultativní styl. Milý František již v zelené rodině strávil pár dní a neutíká, pokud slyší slova jako anuita, nebo zástava. Tady je potřeba začít Frantovi všechno vysvětlovat. Franta ví nejen co dělá, ale i proč to dělá a jeho práce má smysl a důležitost. František se zajímá a ptá se. Nabízí vlastní řešení a nad spoustou případů diskutujeme.  Hlavní slovo má ale pořád vedoucí. František většinou nemá dostatek zkušeností. Konzultativní styl vytváří důvěru mezi manažerem a podřízeným. 


Náš milý František Nováček, již není žádný nováček. Absolvoval seniorské školení. Je na čase mu poskytnout ještě více prostoru pro vlastní rozlet. V Podporujícím stylu jsme s Františkem parťáci a my jako manažeři se spíše účastníme, než konáme.  Nyní Františka zahrnujeme do všech rozhodnutí, můžeme mu sdělovat i zákulisní informace. Podmínkou je, aby náš nováček byl plně kompetentní a ochotný se zapojovat na partnerské úrovni. Ne každý ale tuto míru zapojení zvládne. Ne každý je ochotný převzít určitou míru odpovědnosti. Finální rozhodování si ale držíme my, jako manažeři. 


No a poslední, kde bude mít František nejvyšší míru zodpovědnosti a autonomie je styl Delegování. Zde je opravdu nutné zhodnotit si, zda František bude schopen vést se sám. Na nás bude vytyčit vizi a cíl. Vedení obchodních případů/projektů/nováčků pak je již v plné kompetenci Františka. Na nás, jako manažerech, je poskytnout veškeré zdroje k dosažení cílů a podporu pro Františka.  


Který styl je nejvhodnější? Jak pro koho. Zkušenějším dejme šanci být nám rovní. Vedoucí je jen tak úspěšný, jak úspěšný je jeho tým. Ohledně koučování členů týmu si napíšeme příště, tak pozorně sledujte:)


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page